Trihologi: kas viņi ir un ko viņi dara?

Triholoģija ir cienījama medicīnas studiju joma ar vairāk nekā gadsimtu senu vēsturi, tomēr šis termins daudziem no mums var būt jauns.

Šajā rakstā mēs izpētīsim, kas ir triholoģija, ar ko tā ir saistīta un kā tā var palīdzēt atrisināt noteiktus apstākļus.

Kas ir triholoģija?

Triholoģija ir pētījums par matiem, galvas ādu un problēmām, kas tos ietekmē. Termins cēlies no sengrieķu valodas matiem (thríx).

Lai gan Trihologu institūts tika izveidots 1902. gadā, tas joprojām ir spēcīgs vairāk nekā 100 gadus vēlāk. Sertificētie trihologi tiks reģistrēti vadošā institūcijā, piemēram, Trihologu institūtā, un tie var būt Reģistrēto trihologu asociācijas (ART) biedri. Viņiem ir jāievēro stingri profesionālās uzvedības un ētiskās prakses kodeksi.

Ar ko nodarbojas trihologs?

Trihologa darbs ir saistīts ar to pacientu izpratni, diagnostiku un ārstēšanu, kuriem ir matu un/vai galvas ādas slimības.

Trihologi veido savu izpratni par cilvēka matiem un galvas ādu, veicot visaptverošus pētījumus. Tas viņiem sniedz nepieciešamo ieskatu, lai atpazītu daudzas problēmas, ar kurām pacienti var saskarties, un veiktu precīzu diagnozi.

Daži pacienti var justies neomulīgi, apmeklējot savu ārstu, lai apspriestu matu izmaiņas, ja viņiem šķiet, ka ģimenes ārsts to nevar ārstēt. Bet šī ir trihologa kompetences joma, un viņi ir paredzēti, lai palīdzētu pacientiem, kad vien iespējams.

Kādas matu problēmas var atrisināt trihologs?

Trihologs var palīdzēt atrisināt šādas matu un galvas ādas problēmas:

Vīriešu tipa plikpaurība

Saskaņā ar Lielbritānijas Dermatologu asociācijas datiem vīriešu plikpaurība ir visizplatītākā matu izkrišanas forma, kas skar vīriešus — ar to saskarsies aptuveni puse vīriešu, kas vecāki par 50 gadiem.

To izraisa hormonālo un ģenētisko faktoru kombinācija, tostarp dihidrotestosterons (DHT). Tas liek galvas ādas matu folikulām veidot īsākus, šaurākus un gaišākus matu pavedienus, līdz tie pilnībā pārstāj tos ražot.

Vīriešu plikpaurība var tikt nodota no vienas paaudzes uz otru, no viena vai abiem vecākiem (jo sieviešu plikpaurība skar apmēram pusi sieviešu, kas vecākas par 65 gadiem).

Tās smagums var būt dažāds: daži vīrieši var zaudēt daļu matu augšanas līnijas un vainaga, savukārt citiem var rasties pilnīga plikpaurība uz galvas ādas. Norvudas skala ir noderīgs resurss vīriešu plikpaurības diagnosticēšanai, aptverot septiņas matu izkrišanas stadijas.

Visefektīvākā vīriešu plikpaurības ārstēšana ir matu atjaunošanas procedūra. Matu transplantācijas ir lētākas, drošākas un uzticamākas nekā jebkad agrāk, pateicoties jaunākajām tehnoloģijām un novatoriskām metodēm.

Matu izkrišana

Matu izkrišana, kas pazīstama arī kā telogēna effluvium, rodas, ja pacients dienā zaudē vairāk matu, nekā tiek uzskatīts par normālu vai veselīgu. Tas ir vidēji no 50 līdz 100 dienā (saskaņā ar Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas datiem).

Jūs varat pamanīt vairāk matiņu uz spilvena no rīta vai dušas kanalizācijā pēc mazgāšanas ar šampūnu.

Telogēna izsvīdumu var izraisīt dažādi faktori, piemēram:

 1. fiziska trauma (negadījums, operācija utt.)
 2. Hormonu līmeņa svārstības (kā radušās grūtniecības laikā)
 3. Uztura trūkums (piemēram, zems dzelzs vai cinka daudzums)
 4. Medikamenti (piemēram, daži antidepresanti)
 5. Matu izkrišana var apstāties pēc noteiktām dzīvesveida izmaiņām, piemēram, veselīgāka uztura pieņemšanas, stresa mazināšanas vai medikamentu lietošanas. Un nav garantijas, ka zaudētie mati ataugs bez ārstēšanas, piemēram, matu transplantācijas.

Pārmērīga matu augšana

Pacienti var apmeklēt trihologu, lai novērstu pārmērīgu matu augšanu uz ķermeņa, īpaši uz sejas vai redzamajām vietām (augšstilbiem, vēdera, krūtīm, kakla). Tas ir stāvoklis, kas pazīstams kā hirsutisms.

Hirsutismu var izraisīt:

 1. Androgēnu palielināšanās
 2. Policistisko olnīcu sindroms (PCOS)
 3. Anaboliskie steroīdi
 4. Dažādas zāles
 5. Hormonālie apstākļi
 6. Ārstēšana var ietvert hormonu līmeņa kontroli, īslaicīgu matu noņemšanu ar krēmiem vai pastāvīgu risinājumu, piemēram, elektrolīzi vai lāzera epilāciju.

Matu lūšana

Matu lūšanu var izraisīt dažādi apstākļi vai problēmas, tostarp:

 1. Idiopātiska trihoklāzija
 2. Trihokryptomānija
 3. Trichorrhexis Nodosa
 4. Traumatiska alopēcija
 5. Specifiskas frizieru tehnikas
 6. Veselīgu matu augšanu var traucēt folikulu problēmas, piemēram, savīti pavedieni, mezgli, pārmērīgs sausums vai pārmērīga krāsvielu vai pagarinājumu izmantošana.

Pacienti var izaugt no dažiem no šiem stāvokļiem, taču trihologs var ieteikt ārstēšanu, lai atvieglotu vai apkarotu simptomus.

Blaugznas var izraisīt:

 1. Sausa galvas āda
 2. Slikts uzturs
 3. Pārmērīga vai nepietiekama šampūna lietošana
 4. Ekzēma
 5. Psoriāze
 6. Pārmērīga tauku eļļas sekrēcija
 7. Blaugznas var ārstēt ar īpaši izstrādātiem šampūniem.

Ko sagaidīt no trihologa konsultācijas?

Konsultācijas laikā ar trihologu viņš pārrunās Jūsu slimības vēsturi, dzīvesveidu, diētu un pieeju matu kopšanai. Tas viņiem palīdzēs izprast jūsu problēmu un tās cēloni.

Trihologs arī pārbaudīs jūsu matus un galvas ādu ar digitālo mikroskopu vai palielināšanas instrumentu. Tas var ietvert vienas vai vairāku jomu detalizētu analīzi. Viņi var arī uzdot papildu jautājumus, kamēr viņi strādā.

Kā trihologs nonāk pie diagnozes un kāds ir nākamais solis?

Trihologs noteiks diagnozi, pamatojoties uz jūsu sniegto informāciju un rūpīgi pārbaudot jūsu matus un galvas ādu.

Ja jūsu stāvokli var ārstēt, viņi ieteiks ārstēšanas plānu, kas paredzēts, lai palīdzētu atvieglot, samazināt vai mainīt problēmu. Tie sniegs reālistisku perspektīvu par ārstēšanas panākumiem un rezultātiem, ko jūs varat sagaidīt nākotnē.

Ja trihologs nevar atrisināt jūsu problēmu, viņš var ieteikt apmeklēt citas jomas speciālistu, lai uzzinātu par turpmākajām iespējām.

Jauntājumi un atbildes

Kas ir triholoģija?

Triholoģija ir cilvēka matu, galvas ādas, abus ietekmējošo stāvokļu un ārstēšanas izpēte.

Ko īsti dara cilvēks, kurš studējis triholoģiju?

Kvalificēts trihologs pēta pacienta matus un galvas ādu, lai noteiktu matu izkrišanas sakni vai citus apstākļus. Viņi var ieteikt ārstēšanu, pamatojoties uz viņu atklājumiem.

Kā triholoģijas speciālists var jums palīdzēt?

Triholoģijas speciālists var jums palīdzēt, diagnosticējot jūsu stāvokli (piemēram, vīriešu tipa plikpaurību, telogēnu izsvīdumu) un iesakot ārstēšanas plānu.

Sūti mums savas galvas foto un saņem bezmaksas konsultāciju “Rubenhair” klīnikā un izmaini savas dzīves kvalitāti!

“WhatsApp”: +371 26777776

info@rubenhair.eu

https://www.rubenhair.eu

Matu transplantācijas klīnika Rubenhair

Republikas laukums 3, LV-1010 Rīga

lvLatvian